Wdrożenie stabilizacji hydrofobowej krok po kroku - dobrze przeprowadzona optymalizacja konstrukcji nawierzchni
Powstaje droga. Projekt został zatwierdzony, a wykonawca zaczyna prace na budowie. I nagle… pojawia się ktoś, kto proponuje zmianę przyjętego projektu. Przekonuje, że warto wprowadzić nowe, lepsze rozwiązanie technologiczne. Że to optymalizacja konstrukcji nawierzchni. Ale przecież budowa już trwa. Trzeba by zmienić przyjęty projekt, a Wykonawca musiałby prowadzić prace według technologii, której nie zna. Nowe rozwiązanie może i jest atrakcyjne, ale czy jego wprowadzenie na etapie realizacji inwestycji drogowej jest w ogóle możliwe?
Dlaczego stabilizacja hydrofobowa nie jest tak popularna jak powinna być?
Stabilizacja hydrofobowa to rewolucyjna technologia w drogownictwie.
Dlaczego nie jest jeszcze powszechna? Poznaj 8 powodów.
Dlaczego nie jest jeszcze powszechna? Poznaj 8 powodów.
Optymalizacja konstrukcji dodatkiem hydrofobowym
Optymalizacja konstrukcji nawierzchni drogi najczęściej kojarzy nam się ze zmniejszeniem kosztów jej wykonania. Tak, często jest to podstawowy powód jej wykonania. Czy jednak tylko tym się kierujemy? A co z utrzymaniem jakości? Posłuchaj poniższego nagrania i poznaj odpowiedzi na zadane powyżej pytania. Oraz sporo innych.
Projektować na 100 kN czy 115 kN?
Przy projektowaniu konstrukcji nawierzchni asfaltowych pojawia się pytanie jak uwzględnić dopuszczalny nacisk osi na drodze 115 kN. Często pojęcie dopuszczalnego nacisku na oś jest mylone z pojęciem osi standardowej 100 kN co może doprowadzić do nieporozumień między projektantem a inwestorem. Jak zatem poprawnie uwzględnić wymagany dopuszczalny nacisk na oś?
Równoważna konstrukcja nawierzchni - optymalizacja z zachowaniem trwałości
Masz konstrukcję, która wymaga optymalizacji bez pogorszenia jakości? Chcesz zminimalizować roboty ziemne oraz wykorzystać istniejący grunt w większym stopniu? Jaką konstrukcję można zastosować? I czemu można to zrobić? O tym w poniższym podcaście.
Droga do Zrównoważonego Rozwoju - zrównoważone drogi
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej co to są zrównoważone drogi oraz jak jest to ważny i dynamicznie rozwijający się na świecie aspekt przeczytaj ten artykuł. Jesteśmy pewni, że znajdziesz w nasyzm podcaście bardzo dużo ciekawych i wartościowych informacji. A być może pomoże Ci on podjąć kolejną trafną decyzję na etapie przyjmowania założeń projektowych lub inwestycyjnych.
Model obliczeniowy w MWS Pavement Design
Indywidualne projektowanie konstrukcji nawierzchni jest coraz częściej wymagane. Program MWS stał się pomocą, z której drogowcy korzystają już na co dzień. Posłuchaj i dowiedz się "od kuchni" jak jest to potężne narzędzie obliczeniowe.
Trwałość zmęczeniowa nawierzchni drogowej
Na pewno nie raz spotkałeś się ze sformułowaniem "trwałość zmęczeniowa". A co to tak dokładniej jest? Posłuchaj naszego podcastu aby dokładniej poznać zagadnienie trwałości zmęczeniowej.
Czy to na pewno uszkodzenie asfaltu?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat asfaltu i jego uszkodzeń? Może pozwoli Ci to np. dokonać pierwszej oceny usterki jaką zlokalizowałeś? Posłuchaj tego podcastu bo są w nim najważniejsze informacje dotyczące potencjalnych przyczyn uszkodzenia.
Projektowanie konstrukcji drogi
Jeżeli chcemy korzystać z zalet indywidualnego projektowania konstrukcji to nie powinno być ono procesem skomplikowanym. Dzisiaj jest to możliwe do uzyskania w wyniku wykorzystania narzędzia informatycznego - powszechnie dostępnego, intuicyjnego w obsłudze, sprawdzonego oraz zintegrowanego z krajowymi wytycznymi i katalogami. To program, który został opracowany przez firmę Nascon kilku lat temu i jest coraz szerzej używany przez zarządców drogowych oraz biura projektowe.
Wzmocnienie podłoża
W przypadku realizacji każdej budowy w obszarze inżynierii lądowej występuję konieczność rozeznania podłoża gruntowego. Jest to jeden z podstawowych elementów każdego projektu, mający ogromne znaczenie dla nośności obiektów, a co za tym idzie bezpieczeństwa użytkowania. Wzmocnienie podłoża jest elementem prawie każdego projektu. Jak wzmocnić podłoże? i jaką metodą?
Stabilizacja cementem
Stabilizacja gruntu cementem jest jedną z najpowszechniej używanych metod wzmocnienia podłoża gruntowego w Polsce. Związane jest to z łatwością wykonania, dużą szybkością robót budowlanych oraz niskim kosztem przy jednoczesnym osiągnięciu zadowalających efektów
Stabilizacja gruntu
W przypadku napotkania na budowie inwestycji drogowej gruntów o niskiej nośności najczęściej wymagane jest ich wzmocnienie przed przystąpieniem do dalszych robót konstrukcyjnych. Jedną z najpopularniejszych i bardzo efektywnych metod radzenia sobie z tego typu sytuacjami jest stabilizacja gruntu.
Drogi betonowe
Wykonywanie nawierzchni betonowych ma na całym świecie długoletnią tradycję. Nawet dziś możemy zobaczyć wieloletnie drogi betonowe, których stan techniczny pozwala na dalsze użytkowanie mimo ciągle zmieniającego się rodzaju pojazdów oraz natężenia ruchu. Na przestrzeni lat nawierzchnie betonowe ewoluowały.
Stabilizacja wapnem
Wzrost oraz aktualna duża ilość inwestycji drogowych w Polsce niesie za sobą potrzebę ciągłego rozwoju budownictwa drogowego. Rozwój ten skupia się na nieustannym poszukiwaniu nowoczesnych materiałów budowlanych oraz technik ich adaptacji, ale jednocześnie ulepszaniu szeroko stosowanych i znanych sposobów wykonywania budowli drogowych.
Drogi asfaltowe
Drogi asfaltowe stanowią 90% wszystkich nawierzchni w Europie. Niewątpliwie dzieje się tak za sprawą ich licznych zalet, a dzięki stałemu postępowi technicznemu nawierzchnie asfaltowe zyskują na jakości i trwałości. Co bardzo istotne, zmniejsza się również ich niekorzystny wpływ na środowisko, a koncerny naftowe angażują się w projekty ochrony środowiska.