Ziarniste dodatki hydrofobowe to kationowe środki powierzchniowoczynne o strukturze amifilowej, bazujące na uwodornionych aminach tłuszczowych. Ich wysokowartościowa grupa liofilowa ma silne powinowactwo do cząsteczek gruntowych, powodując odwrócenie części hydrofobowej na zewnątrz cząsteczki gruntu. W efekcie powstaje micela odwrotna sprawiająca, że cząsteczki gruntu nabywają zdolność do odpychania od siebie cząsteczek wody.
Wysokowartościowe kationy grupy liofilowej w dodatku mają znaczący wpływ na fizykochemiczne właściwości gruntu. Istotne jest to, aby grunt, do którego wprowadzamy dodatek posiadał odpowiednio dużą powierzchnię właściwą determinowaną przez wielkość poszczególnych cząstek gruntu. Duża powierzchnia właściwa gruntów spoistych odpowiada za ich większą aktywność fizykochemiczną.
Rola spajająca grunt, w przeciwieństwie do typowych spoiw hydraulicznych, jest w przypadku dodatku hydrofobowego drugorzędna. Za procesy te (zmian sztywności i spajania cząstek gruntu) odpowiada cement CEM I 42,5 (najczęściej rekomendowany i wymagany w Specyfikacjach), który jest dozowany wraz z dodatkiem hydrofobowym.